Jak podłączyć czujnik ruchu do taśmy LED?

| 0 Komentarzy
Kupiłeś nowe taśmy LED? Dowiedz się, jak podłączyć do nich czujnik ruchu, aby wszystko działało poprawnie.

Podłączenie czujnika do oświetlenia LED-owego może wydawać się trudnym wyzwaniem, które zniechęca wiele osób do tego rozwiązania. Na szczęście, nie jest to takie skomplikowane i można z tym poradzić sobie samemu, bez konieczności proszenia o pomoc elektryka. Większość urządzeń tego typu da się powiązać, korzystając z prostego, uniwersalnego schematu sprawdzającego się w przypadku niemal wszystkich modeli, niezależnie od producenta przyrządu pomiarowego czy LED-a.

Jak podłączyć czujnik ruchu do LED-ów?

Przed przystąpieniem do podłączania taśmy LED RGB upewnij się, że zasilanie elektryczne jest na pewno wyłączone. To istotna kwestia ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Dopiero po tej czynności można przystąpić do kolejnych etapów montażu instalacji. Sugerując się schematem podanym przez producenta w instrukcji obsługi, przymocuj obudowę czujnika. Może ci w tym pomóc także często dołączany do urządzenia rysunek techniczny.

Wybierając miejsce, w którym chcesz przytwierdzić czujnik ruchu, pamiętaj o jednej zasadzie – to urządzenie powinno znaleźć się między źródłem światła a gniazdkiem z zasilaniem. Zadbaj też o to, żeby sensor nie był niczym zasłonięty, ponieważ może to utrudnić lub uniemożliwiać pracę. Dopiero w tym momencie, gdy sprzęt jest już zamontowany, możesz przystąpić do podłączania przewodów elektrycznych. Zwracaj uwagę na takie szczegóły jak ich kolor i kolejność, aby uniknąć błędów.

Polecane taśmy LED

Czy do każdej taśmy LED można podłączyć czujnik ruchu?

Niestety czujnika ruchu nie można podłączyć do każdej taśmy LED dostępnej na rynku. Istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem, jest maksymalne obciążenie baterii danego modelu urządzenia. Wybierając wykrywacz, należy dopasować jego możliwości do mocy oświetlenia w taki sposób, żeby ilość woltów wykorzystywanych przez taśmę podczas pracy nie wykraczała poza wielkość zalecaną przez producenta czujnika.

W sklepach można bez trudu znaleźć detektory ruchu odpowiednie do zasilania rzędu 230 V oraz 12 V. Pierwszy typ jest zaopatrzony w tak zwany przewód fazowy (zazwyczaj w kolorze brązowym) oraz przewód neutralny (niebieski). Takie urządzenia, ze względu na bardzo duże napięcie sieciowe, są podpinane zazwyczaj do lamp LED-owych oświetlających duże powierzchnie jak na przykład podwórka i podjazdy przed domem.

Czujniki 12 V są wykorzystywane chętniej do taśm LED-owych lub lamp z profili. Mniejsze napięcie jest dużo bezpieczniejsze, właśnie dlatego sporo osób decyduje się na taki sprzęt w pomieszczeniach jak łazienki czy kuchnie, gdzie możliwy jest kontakt tych urządzeń z wodą. Warto wiedzieć o tym, że zasilanie tego typu składa się przeważnie z dwóch przewodów: dodatniego (czerwonego) oraz ujemnego (czarnego).

Jeżeli moc oświetlenia jest zbyt duża i nie możesz znaleźć urządzenia jej odpowiadającego, możesz również podłączyć dwa czujniki ruchu do jednej taśmy LED. Jest to zdecydowanie ciekawa opcja, którą warto rozważyć. Powiązanie nie różni się zasadniczo niczym od wersji pojedynczej, więc nie powinno sprawić ci problemu. Jeśli jednak Twoja instalacja elektryczna jest bardziej skomplikowana, warto, żebyś zainwestował w fachową pomoc.

Co daje podłączenie czujnika ruchu do taśmy LED?

Samo stosowanie taśmy LED ma wiele plusów. Jest to niewątpliwie dużo bardziej energooszczędne oświetlenie niż standardowe żarówki. Ponadto, taśma LED Osram, jak i wiele innych modeli, mają z tyłu warstwę samoprzylepną umożliwiającą łatwy montaż także na delikatnych powierzchniach. Długość paska z diodami jest niejednokrotnie dostosowywana do indywidualnych potrzeb klienta, ponieważ można go dzielić na moduły według uznania.

Podłączenie detektora ruchu do taśmy jeszcze bardziej zwiększa listę zalet tego sprzętu. Jeżeli instalacja znajduje się na zewnątrz, znacznie eliminuje ryzyko kradzieży lub włamania do domu. Mikrofalowy czujnik ruchu wyczuwa zmiany w emisji fal wywołane pojawieniem się ruchomego ciała obcego na określonym terenie. Z kolei wersja PIR za pomocą podczerwieni rejestruje zmiany temperatury w najbliższym zasięgu. Wystarczy, że ktoś zbliży się do posesji, a światło automatycznie się zapali.

Wewnątrz domu czy mieszkania taśmy LED z wykrywaczem ruchu również mają wiele przydatnych zastosowań. Zamontowanie ich na przykład na klatce schodowej minimalizuje ryzyko upadku. Jest to przydatne szczególnie w nocy, kiedy mamy ograniczoną widoczność. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał więcej szukać po omacku włącznika światła, poruszając się po zmroku lub na przykład schodząc do piwnicy.

Niektóre modele takie jak taśmy LED Philips lub taśma LED Polux są zaopatrzone w dużą moc strumienia świetlnego, sięgającą nawet 1600 lumenów. Pozwala to na rozjaśnienie niewielkim paskiem z diodami nawet dużego pomieszczenia czy placu przed domem. Dzięki temu taśmy LED są jeszcze bardziej energooszczędne, ponieważ zastępują sprzęty wymagające większego zasilania. Ponadto jest to uniwersalne oświetlenie nadające się zarówno do wewnętrznego, jak i zewnętrznego użytku.

Czy warto podłączyć czujnik ruchu do lampy LED?

Wiele osób zastanawia się, czy warto podłączyć czujnik ruchu do lampy LED. Odpowiedź na to pytanie zależny od tego, jakie oczekiwania ma spełniać dane urządzenie. W przypadku użytku zewnętrznego jest to zdecydowanie przydatny sprzęt. Jeżeli martwisz się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, może on być rozwiązaniem Twoich problemów. Dzięki specjalnym ustawieniom będziesz też pewien, że spacerujące po ogrodzie zwierzęta domowe nie aktywują sprzętu.

Jeśli planujesz zamontować czujnik w domu lub mieszkaniu zastanów się, czy jest on potrzebny w tym pomieszczeniu, w którym zamierzasz to zrobić. Montaż tego urządzenia w piwnicy, na strychu lub na klatce schodowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ umożliwi ci to łatwe przemieszczanie się. Z drugiej strony czujniki umieszczone w pomieszczeniach, w których często przebywasz, może być uciążliwe ze względu na światło zapalające się przy każdym Twoim ruchu. Warto zatem, żebyś dobrze przemyślał decyzję dotyczącą lokalizacji tego sprzętu.

Poza wspomnianą wcześniej energooszczędnością czujniki ruchu zapewniają także oszczędność finansową. Sensory włączają się jedynie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba i nie są aktywne, jeśli w ich pobliżu nikogo nie ma. Dzięki temu nie musisz martwić się, że zapalone światło będzie niepotrzebnie pobierało prąd, za który musisz zapłacić. Koszty związane z zakupem takich urządzeń niesamowicie szybko się zwracają. Ponadto zyskujesz dużą wygodę i komfort.

Nie musisz także martwić się o bezpieczeństwo związane z korzystaniem z tego sprzętu. Bardzo popularne czujniki mikrofalowe emitują fale radiowe sięgające do 10 GHz. Odbijają się one od otaczających je przedmiotów i wracają do urządzenia. Wszelkie zmiany w odbieranej częstotliwości, które sugerują pojawienie się poruszających się osób, pobudzają urządzenie i przesyłają sygnał do taśmy LED. Cały ten proces nie ma żadnego wpływu na zdrowie i nie w ogóle jest odczuwalny.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.